H - P: 7:30 – 19.00
Szombat: 8:00 – 12:30
Termékeink
Szúnyogcsípés: kérdések és válaszok
A szúnyogcsípést követően a bőrben kiválasztódó hisztamin számos olyan feladatot lát el a szervezetünkben, amelyek a sebgyógyuláshoz és az allergiás válaszhoz köthetőek.
Az allergiás válasz
Amikor a hisztamint tároló sejtekből a hisztamin kiválasztásra kerül, az kitágítja a bőrben futó hajszálereket, amelyek szivárogni kezdenek, és e folyamatok vezetnek a bőr bepirosodásához. Ez a válaszreakció része a természetes sebgyógyulási folyamatnak, mivel a sérült szövet táplálásához és kijavításához szükség van folyadékokra, sejtekre és kémiai anyagokra.
Allergiás reakció esetén ez a válasz nem feltétlenül a szükséges mértékben megy végbe, mivel az allergiás reakció az immunrendszernek az olyan idegen anyagokra (jelen esetben a szúnyog nyálra) adott eltúlzott válasza, amelyek általában nem ártalmasak.
Miért tágulnak ki a vérerek?
A hajszálereket alkotó sejtek a hisztamin receptorai, „apró dokkoló állomások”, ahol a hisztamin képes megtapadni. Amikor ez megtörténik, a hajszálér kitágul. Ez olyan, mint amikor kulcsot illesztünk egy zárba: a receptor a zár, a hisztamin a kulcs: amikor a kulcsot beillesztjük és elfordítjuk, válasz reakciót kapunk, és a hajszálerek kitágulnak.
Az antihisztaminok szerepe
Az antihisztamin egy olyan gyógyszer, amelyet úgy fejlesztettek ki, hogy úgy nézzen ki, mint a hisztamin, de nem váltja ki az adott választ, így olyan, mint egy kulcs, amelyet bele tudunk illeszteni a zárba, de amely nem fog elfordulni, így a válaszreakcióra nem kerülhet sor. Ha egy antihisztamin hozzákapcsolódik a receptorhoz, a hisztamin már nem fér oda: már van egy „kulcs” a zárban, így nem tudunk egy másikat is beletenni. Tehát az antihisztamin blokkolja a hisztamin hatását, így a vérerek kitágulására, vagyis jelen esetben a szúnyogcsípésre adott válaszra nem kerül sor. A viszketés és bőrpír tünetek csökkennek és a csípés néhány nap alatt fokozatosan eltűnik.
Ideális esetben a szúnyogcsípésen amilyen hamar csak lehetséges antihisztamint kell alkalmazni, hogy csökkentsük az azonnali hisztamin kiválasztás hatásait és a termék használati utasításában leírtaknak megfelelően szükség esetén az alkalmazást ismételjük meg. Ha egy csípés elfertőződik, vagy olyan tünetek jelentkeznek, amelyek súlyosabb megbetegedésre utalnak, amelyet esetlegesen a szúnyog a bőr megszúrása során adott át, konzultáljon egy egészségügyi szakemberrel.
Csokorba gyűjtöttük, mivel és hogyan tudjuk a viszketést és a duzzanatot valóban eredményesen kezelni.
1. A jégkockával, jeges törlőkendővel való borogatás – egyfajta érzéstelenítőként – hatékony segítségnek számít, de ha sok rajtunk a csípés, a hűvös fürdő is enyhülést hoz.
2. Kenjük be tömény aloe verával viszkető pöttyeinket: nyomjuk ki a levél nedvét és tegyük közvetlenül a dudorra. Ha nincs ilyen növényünk, aloe vera kivonatot tartalmazó készítményt is alkalmazhatunk.
3. A teafa-, eukaliptusz- és levendulaolaj fertőtlenít, csökkenti a viszketést, természetes gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású.
4. Az almaecetes vagy ecetes borogatás a népi gyógyászat szúnyogcsípés elleni alapkezelése, mely máig hatásosnak bizonyul: az ecetet hígítsuk fel vízzel és tegyünk az oldatból a csípésre. Naponta többször ismételjük! – Ugyancsak bevált módszer a szódabikarbónás kezelés: keverjünk össze szódabikarbónát kevés vízzel, majd az így kapott sűrű pasztával kenjük be a csípést. Hagyjuk megszáradni, majd öblítsük le.
5. Ha túl sok szúnyog időzött rajtunk az elmúlt este használjunk antihisztamin tartalmú krémet, oldatot, melyeket patikában szerezhetünk be.
Hatékony segítség lehet a Fenistil gél
A Fenistil gél a hisztamin hatását blokkolva szünteti meg a viszketést. A hisztamin egy, a szervezet által, az allergiás reakció során kibocsátott anyag. -Ahogy a gél mélyen behatol a bőrbe, a viszketés és a bőrirritációja gyorsan, néhány percen belül enyhül. A Fenistil gél helyi érzéstelenítő hatással is rendelkezik.